Valódi nyelvvizsga nélkül vett fel 2 milliónyi nyelvi pótlékot Siposné Horváth Anita mezőcsáti fideszes polgármester ellen hivatalosan is vádat emelt a Mezőkövesdi Járási Ügyészség a jogtalanul felvett nyelvi pótlékok ügyében. A vádhatóság nagyobb kárt okozó csalás bűntette miatt fordult a bírósághoz, miután a nyomozás megállapította, hogy a településvezető államilag el nem ismert vizsgadokumentum alapján vett fel milliós juttatásokat.
A nyomozás egy lakossági feljelentéssel indult. Ferge István volt polgármesterjelölt tavaly nyáron fordult a rendőrséghez a gyanús kifizetések miatt, a hatósági eljárás megindítását pedig végül a közösségi oldalán jelentette be a választóknak. A dél-borsodi településen a politikai feszültség a bejelentés után azonnal a tetőfokára hágott.
A jogtalan kifizetések éveken át tartottak. A képviselőtestület még 2020-ban szavazta meg a rendszeres juttatást a polgármesternek, aki azóta folyamatosan felvette a havi összegeket a helyi költségvetésből. A kiutalt pénz teljes összege mára elérte a 2 millió forintot.
Siposné Horváth Anita egy diplomamentő papírral próbálta igazolni a nyelvtudását
A polgármester egy videóban védekezett a vádak ellen. A politikus bemutatta az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen szerzett intézményi igazolását, amelyről azt állította, hogy teljes mértékben feljogosítja őt a nyelvi pótlék törvényes felvételére. A szakértők azonban gyorsan megcáfolták a dokumentum hivatalos jogállását.
A Momentum elnöke is nyomozott a helyszínen. Tompos Márton egy 2025-ös videójában nyilvánosságra hozta az egyetem belső szabályzatát, amely egyértelműen kimondta, hogy a diplomamentő vizsga nem használható állami nyelvvizsgaként a közigazgatásban. A leleplező bizonyítékok után a hatóságok sem halogathatták tovább az intézkedést.
A Mezőkövesdi Járási Ügyészség a csalási ügyet a település jegyzőjére is kiterjesztette
A polgármester szerint az eljárás mögött politikai bosszú áll. Siposné Horváth Anita azt állította, hogy a vizsgaügy csupán azért került elő, mert a Tisza Párt és Magyar Péter helyi fórumán nyíltan kiállt a település érdekeiért. A nyomozó hatóságokat azonban kizárólag a dokumentumok jogisága érdekelte. A hatósági eljárás tempója jelentősen felgyorsult. A feljelentő beszámolója szerint a nyomozás az április 12-i választások után kapott új lendületet, és a vádhatóság a 2020 és 2026 közötti időszak pénzügyi visszaéléseit vizsgálja. A jegyző szerepét a testület szándékos megtévesztése miatt vizsgálják külön.
A nyomozás adatai szerint a megbízott jegyző aktívan közreműködött abban, hogy a diplomamentő okirattal a képviselőket megtévesszék, így a polgármester mellett az adminisztratív vezetőnek is bíróság elé kell állnia.
A bírósági szakasz hamarosan megkezdődik Borsodban. A csalás bűntette miatt indított per végkimenetele a polgármesteri mandátum elvesztését is eredményezheti, amennyiben a bíró bűnösnek találja a vádlottakat a jogtalan kifizetésekben. A mezőcsáti önkormányzat működését a botrány teljesen megbéníthatja a következő hetekben.
